tez yazarken yapılan hatalarTez yazarken en sık yapılan 10 hata makalesini yazmamızın nedeni, tez hazırlarken öğrencilerin bu hataları yapmamaları içindir. Lisans öğrencileri ilk kez yazdığı için genelde tez nasıl yazılır hakkında en küçük bilgiye sahip değildir. Tez yazım bilgisine sahip olmadıkları için en büyük hatalar  ilk aşamalarda yapılır. Öğrencilere desteğimiz olsun diye bu makaleyi yazmaya karar verdik.

Tez hazırlama merkezi tüm öğrencilere hazırlama ile ilgili hizmet vermektedir.

Tez yazan öğrenciler en çok bu hataları yapmaktadır.

Tez yazarken en sık yapılan hatalar

 1. Zor konu seçmek.
 2. Kaynakları az olan konulara yönelmek.
 3. Örneklerini incelememek.
 4. Danışman hoca ile sorun yaşamak.
 5. Danışman hoca ile düzenli görüşmemek.
 6. Yazmaya başlarken yazım kılavuzuna göre yazmamak.
 7. Literatür taraması yaparken, not almamak.
 8. Düzenli yazmamak.
 9. Yazarken karışık sıralama ile yazmak.
 10. Destek almamak.

Bu hataları yapmamak için aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Tez yazarken bu hataları yapmayın

 1. Konuyu seçerken kolay konu seçimine dikkat edin. Özellikle lisans öğrencileri için bu tavsiyeyi yapıyoruz. Kolay tez konusu sizi birçok sorundan kurtaracaktır. Tez konuları makalesini okuyabilirsiniz.
 2. Kaynakları bol olan konulara eğilin. Yapılmış olanlara yakın konuları araştırın sonra tez taslağını oluşturun
 3. Yazılmış örneklerini inceleyin. Nasıl yazılır sorusunun en güzel cevabı örnek tezlere göz atmaktır. Yök ulusal tez merkezi sitesini inceleyebilir, indirebilirsiniz.
 4. Danışman hoca A’dan Z’ye size yol göstereceği için tez danışmanınız ile sorun yaşamaktan kaçının. Yoksa tezinizi tamamlayamazsınız.
 5. Danışmanınız ile düzenli görüşmeler yapmanız çok önemlidir. Yazdığınız kısımları gösterin, eksiklerinizi not alın, önerilerinden yararlanıp düzeltmelerinizi yapın.
 6. Yazıma başladığınızda üniversitenizin yazım kılavuzunu bilgisayarınıza indirin ve orada belirtilen yazım kurallarına göre yazın. Punto büyüklüğü, satır başı genişliği, başlık büyüklüğü gibi tüm yönergeleri bu şekilde ayarlarsanız, düzenlemesini ayrıca yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 7. Tez taraması yaparken, taradığınız kaynaklardan not alın, özet çıkarın, yazımında yapmanız gereken sadece bu özeti tezinize aktarmak olacaktır. Aksi takdirde kaynaklarınızı tekrar okumak zorunda kalacaksınız.
 8. Az da olsa düzenli yazmaya çalışın. Günde 3 sayfa da olsa yazın. Son zamana bırakıp sıkıntı yaşamayın.
 9. Yazım sıralaması bölüm bölüm olmalı. Her bir bölüme odaklanın ve o bölümü bitirip başka bölüme geçin.
 10. Tez yazarken destek alın. Üst dönemlerden, arkadaşlarınızdan ya da profesyonel yazan kişilerden yardım alın. Nasıl yazılır ile ilgili size yardımcı olacak kişiler varsa deneyimlerinden yararlanmaya çalışın.
Tez yazarken bu hataları yapmayın
Tagged on:         
Share
WhatsApp'tan yazın