Lisans yüksek lisans tez hazırlama süreciyle eğitim hayatının belli aşamalarında karşı karşıya kalınabilir. Zorlu bir süreç olan bu dönemde mezuniyet için başarılı bir tez yazımı ciddi bir önem taşır. Bitirme , yüksek lisans , tezsiz yüksek lisans veya doktora tez yazımı gibi farklı çeşitleri bulunan bu bilimsel dokümanların bazı özellikleri taşıması beklenir.

tez hazırlama

Tez hazırlama nasıl yapılır

İlk defa yazacak olan öğrencilerin aşağıda vereceğim ip uçlarını çok iyi okumaları gerekir. Unutulmaması gerekenleri ifade etmek gerekirse; akademik dilde yazılması gereken bir çalışma üniversitenizin yazım şablonuna göre uyarlanması gerekmektedir. Daha önce bu şekilde akademik yazım tekniklerini bilen kişiler çevrenizde varsa, aktif destek almanızı önermekteyiz.

Tez Yazımı İpuçları

tez yazımı ipuçlarıUzun yıllar profesyonel tez yazanlardan elde edilen bilgiler ışığında size pratik bilgiler vermek istiyorum. İlk kez tez yazacağım, ne yapacağımı bilmiyorum, konuyu nasıl seçebilirim, literatür taramasını nasıl yapabilirim? Ayrıca, üniversitemin yazım kılavuzuna göre formatlamayı nasıl yapabilirim, intihali nasıl düşürebilirim? Tüm bu sorulara bu süreçte cevap vermeniz gerekecektir.

Tez konusu belirleme

Konu belirleme en önemli aşamalardan biridir. Uzun bir süreçte yazım ile ilgileneceğiniz için konu belirlerken iki noktaya dikkat edin. Bunlar;  konunun ilginizi çekmesi ve iş hayatınızda size katkı vermesi.  Aksi takdirde sadece yazmak için zaman harcamış olursunuz. Tez konusu nasıl bulunur yazısını okuyup kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Tez Örnekleri

Çoğu öğrenci tarafından uygulanmayan ancak sizin için önemli bir avantajı açıklamak istiyorum. Tez yazan öğrencilerin büyük eksiklerinden biri örnekleri incelememesidir. Bunları analiz etmek, tam olarak ne yapacağını gösterir. Kısaca söylemek gerekirse, tez nasıl yazılır sorusunun cevabı örnek yazılmış olanları incelemekten geçer. İçindekiler sayfası, giriş, önsöz, kaynakça, sonuç, öneriler, dipnot gösterme, tüm bunları örnekler üzerinden anlaşılır. Bölümünüz ile ilgili tez örnekleri yazısını okuyabilirsiniz.

Tez merkezitez örnekleri

Özellikle örnekleri bulmak için YÖK tez merkezine erişmeniz gerekecektir. Burada kategorilere ayrılmış şekilde yazılmış yüksek lisans ve doktora tez örneklerine ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bunları pdf olarak bilgisayarınıza indirip analiz etmek olacaktır.

Program yapın

Günlük, haftalık program yapın. Birçok öğrencinin yaptığı hatayı yapmayın. Son zamana bırakmayın. Az da olsa günlük olarak zaman ayırın. Günde 2 sayfa yazmalıyım gibi. Yoksa son haftaya 50 sayfa yazmak zorunda kalabilirsiniz.

Danışmanlık desteği alın.

Eksik olduğunuzu düşündüğünüz noktalarda destek almaktan çekinmeyin. Birçok öğrenci istatistik analiz, literatür taraması, intihal düşürme ile ilgili destek alma yoluna gitmektedir. Tezinizi düzenlemek için eğer word porgramına hakim değilseniz yapan yerlerden hizmet alın.tez merkezi

İçindekiler listesine göre yazın

Yazım sürecinde içindekiler bölümündeki sıralama neyse ona göre sıralayın. Bu size ne sağlayacak? Daha sistemli, düzenli şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Kaynak taramasını iyi yapın

Literatür taramasını çok iyi yapın. Ne kadar etkili yaparsanız o kadar kolay yazarsanız. Aşağıda size tarama yaparken kullanacağınız bir kaç adres vermek istiyorum.

Kaynak taraması yapmak için siteler

Kaynak Taraması yaparken aşağıdaki siteleri mutlaka ziyaret edin.

• https://scholar.google.com.tr/
• http://ww4.ticaret.edu.tr/kutuphane/aboneveritabanlari-2/
• http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/home.jsp
• http://www.sciencedirect.com/
• https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

Tez hazırlama aşamaları nelerdir

Sırası ile hangi süreçler takip etmektedir.tez hazırlama ipuçları

 • Konu belirlemek
 • Tez önerisi sunmak
 • Literatür taraması yapmak
 • Geçici taslak hazırlamak
 • İçindekiler listesi
 • Giriş bölümü
 • Yazım aşaması
 • Sonuç ve öneriler
 • Varsa anket, istatistik spss analizi
 • Üniversite yazım kılavuzuna göre düzenleme yapmak
 • İntihal programından benzerlik raporu almak
 • Tüm bunlar kabul edildikten sonra jüriye sunum yapmak

Aşağıda çok detaylı hazırladığımız tez hazırlama ile ilgili videoyu bulabilirsiniz. Beğen tuşuna basarsanız memnun oluruz.

Tez hazırlama için size yardımcı olacak birkaç adres

 1. https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/  burayı sık kullanılanlara ekleyin. Konu bulma, örnek bulma ve kaynak taraması için her zaman ziyaret edin.
 2. Tez Nasıl Yazılır? – Umberto Eco’nun kitabını alıp inceleyebilirsiniz
 3. https://tezdanismani.net/tez-nasil-yazilir.html  10 adımda tez nasıl yazılır makalesini okuyabilirsiniz.
 4.  Detaylı bilgi alabileceğiniz sayfa http://ww4.ticaret.edu.tr/bil/wp-content/uploads/sites/21/2015/04/B%C4%B0T%C4%B0RME-TEZ%C4%B0-NASIL-YAZILIR_v01.pdf

Tez danışmanlık şirketleri

tez danışmanlık şirketleriBirçok lisans ve yüksek lisans öğrencisi farklı nedenlerden dolayı tezini yazamaz. Hastalık, bilgi eksikliği, zaman yokluğu, iş hayatında çalışma gibi nedenler söz konusu olabilir. Bu yüzden öğrenciler, tez yazdırma için destek almayı tercih eder. Danışmanlık firmaları bu nedenle akademik destek vererek öğrencilere hizmet etmektedir. Tez danışmanlık şirketleri içinde en iyisini bulmanız ve onlarla çalışmanız sizin için iyi olacaktır.

Tez hazırlama fiyatlarıtez hazırlama fiyatları

Tez danışmanlığı için firma ile anlaştınız ancak fiyatları merak ediyorsunuz. Genelde sayfa başı ücretlendirme yapılmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve MBA tez yazım fiyatları için sabit ücretlendirme söz konusu olmaz. Bu yüzden en uygun fiyatlar ile anlaşma yapmak sizin için faydalı olacaktır.

Tez hazırlama örnekleri

Yazım aşamasına başlamadan önce öğrencilerin yapması gereken çalışmalardan biri de örnekleri incelemektir. Yök tez merkezine giderek kendi bölümleri ile ilgili birçok örnek teze erişim sağlamak mümkündür. Örnekleri bilgisayarınıza pdf ya da word formatında indirerek analiz edebilirsiniz. İnceleme yaparken dikkat etmeniz gerekenler; taslağı nasıl hazırlamış, literatürü nasıl taramış ve şablona nasıl uyarlamış olmalıdır. Siz de benzer şekilde tezinizi örneklere göre hazırlayabilirsiniz.

Tez hazırlayan yerler

Birçok ilde bir çok merkez akademik hizmet sunmaktadır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere neredeyse tüm illerde tez yazım işi ile ilgilenen merkezler vardır. Bu gibi yerler proje, ödev, makale ve özellikle de tez yazdırmak isteyen öğrencilere belirli ücretlerden yardımcı olmaktadır.

tez hazırlama istanbul

Tez hazırlama İstanbul

Türkiye’de en çok üniversitenin yer aldığı İstanbul’da tez danışmanlık şirketlerin burada olması tesadüfi değildir. İstanbulda özel üniversite sayısı her geçen yıl artış göstermektedir. İstanbul’da tez yazdırmak istiyorum diyen birçok öğrenci var. Bu yüzden danışmanlık firmamız İstanbulda tez hazırlama olarak size de yardımcı olacağız.

Tez hazırlama Ankara

Ankara, İstanbul’dan sonra özel ve devlet üniversitelerinin sayısının en çok olduğu ilimizdir. Bu yüzden öğrenciler lisans ve yüksek lisans düzeyinde tez yazımının belirli aşamalarında destek almak ister. Taslak hazırlama, tez yazım kılavuzuna göre düzenleme ve intihal düşürme gibi akademik çalışmalar için hizmet talep eder. Ankara danışmanlık merkezimiz size de destek verecektir.

İzmir tez merkezi

Son yıllarda ciddi sayıda özel üniversitenin açılması ile İzmir, akademik başkent olma yolunda ilerlemektedir. Yaşar Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi başta olmak üzere farklı üniversiteler lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim vermektedir. İzmir tez yazım merkezi olarak bizden akademik destek alabilirsiniz.

Kıbrıs Tez Merkezi

Kıbrıs tez merkeziKıbrıs’ta birçok vakıf üniversitesi açılmasının yanında devlet üniversitelerin kampüs açması ile eğitim merkezi haline dönüşmüştür. Kıbrıs’ı cazip kılan nedenlerden biri de hem eğitim hem de tatil yapma fikridir. Bu yüzden Kıbrıs’taki üniversitelerde öğrenim gören lisans, yüksek lisans öğrencilerine proje, ödev desteği vermekteyiz.

Tezsiz yüksek lisans projesi nedir, konuları nelerdir, örnekleri ile ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

 

 

Tez hazırlama lisans ve yüksek lisans için nasıl yapılır ( güncel )
Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?