Tez nasıl yazılır, tez nasıl hazırlanır makalesi şuana kadar yazılan en detaylı, en açıklayıcı, örneklerle zenginleştirilmiş yazılardan bir tanesidir. Yazıyı okuyup fikir edinebilir, tezinizi hazırlarken sürekli bakacağınız arşiv niteliğinde bir yazı özelliğine sahiptir.

Tez nasıl hazırlanır çok fazla sorulardan biridir. Tez nasıl yazılmalı sorusuna cevap lisans, yüksek lisans, master, mba ve doktora öğrencilerinin aradığı cevaptır. Tez hazırlama aşamasına gelen öğrenciler, tez konusu nasıl bulunur, nasıl hazırlanır gibi çalışmaları arayıp fikir edinmeye çalışır. Bu makalede detaylı şekilde örneklerle tez nasıl hazırlanır, bunu açıklamaya çalışacağız. Buna ilave olarak makale sonunda iki ipucu bulacaksınız. Tez konuları yazısını da okuyabilirsiniz.

tez nasıl yazılır

Lisans Yüksek lisans tez nasıl yazılır

Bitirme tezi nasıl yazılır sorusuna cevap ararken aynı zamanda lisans tezi nasıl yazılır, hangi bölümlerden oluşur, içindekiler listesi nasıl hazırlanır, kaynakça nasıl hazırlanır, bunlarla ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz. Örneklerle verdik çünkü, öğrenciler örnekleri inceleyip örneklere göre kendileri daha rahat hazırlayabilir. Tez örnekleri yazısını inceleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili ayrıca örneklere de yer verdik. Örnekleri de pdf ve word doc dosya olarak vermeye çalıştık.  Word’de hazır şablon ile nasıl yazılır bunu da bulabilirsiniz. Konu ile ilgili kitaplara da kısa araştırma yaparak ulaşabilirsiniz.

Tez Nasıl Hazırlanır Videolu Anlatım

Geniş Açıklamalı, Örneklerle Tez Nasıl Yazılır

Tez nasıl yazılır konusuna başlamadan önce birtakım bilgileri verme ihtiyacı hissettik. Aşağıda yer alan bilgiler bir üniversitenin tez yazım kılavuzu ne aittir. Siz mutlaka kendi üniversitenize ait yazım kılavuzunu esas alarak almalısınız.  Buradaki bilgiler sadece fikir vermesi açısından işinize yarayacaktır.

Burada  yer alan bilgiler tez yazımına ait teknik kurallar, biçimsel kurallar ve tez yazım kuralları ile birlikte konu seçimi nasıl yapılır, konu  sınırlandırılması nasıl yapılır, hipotez kurma,  metot belirleme,  geçici plan ve kaynakça nasıl oluşturulur hakkında olacaktır.

Ayrıca, okuma not alma, yazı süreçlerini içeren bilgiler de bulunmaktadır. Tez önerisi nasıl yapılır,  tez raporu nasıl hazırlanır ve tez sunumu nasıl yapılır ile ilgili bilgi içerir.

tez neden yazılır

Tez hazırlamadaki amaç nedir

Tez hazırlamadaki amaç öğrencilerin yapmış oldukları özgün araştırmayı akademik şekilde sunmalıdır. Buradaki amaç öğrencinin bilimsel kriterlere göre özgün araştırma yapabilme yeteneğine kazanmış olduğunu göstermesidir. Tez nasıl hazırlanır sorusu için öncelikle amacı iyi belirlemek gerekir.

Bu şekilde tez araştırmasında öğrenciye edin öğrenmiş olduğu tüm bilgileri kullanıp kendi gelişimine katkıda bulunduğu gibi bilimsel bilginin gelişmesine de ayrıca katkıda bulunmuş olur.  Her bilimsel çalışmanın kendine özgü bir tarafı olduğu gibi test hazırlamanın da kendine özgü belli kriterleri vardır bilginin anlaşılması için ve ayrıca bunun okuyucuya düzenli bir şekilde aktarılması gerekir. Bunun için özellikle tez danışmanını zaten tez hazırlama ile ilgili bilgi almanız önemlidir. Tez nasıl hazırlanır makalesini okumaya devam edin.

tez konusu nasıl seçilir

Konu seçimi nasıl yapılır

Tez nasıl yazılır sorusu için en önemli süreçlerden biri konu seçimidir. Konu belirlemede öğrencilerin mutlaka titiz ve duyarlı olması gerekir. Tez yazımında karşılaşılacak muhtemel problemlerin ortaya çıkmasını engellemek istiyorsanız mutlaka konu seçimine odaklanmanız gerekir.

Tez konusu nasıl seçilir,  bu hususta özellikle belli başlı kaynakları tarayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bilimsel dergilerdeki konular,  önceki tarihlerde yazılmış tezlerin önerdiği araştırma konuları size yardımcı olabilr. Uzmanların tavsiye ettiği araştırma konuları, akademisyen ve araştırmacıların tavsiyeleri üzerine konu seçimi yapılabilirsiniz.  Tez konusu nasıl seçilir makalesini okuyabilirsiniz.

Konu seçiminde dikkat etmemiz gereken noktalardan biri konuya olan ilginizdir. İlgi duyduğunuz konular üzerine yoğunlaşmak sizin avantajınızadır.  İlgi duymadığınız konu tez  yazım aşamasında sizi zorlar. Bu yüzden temel faktör ilgi duyduğunuz konular üzerinde yoğunlaşmak olmalıdır. Ayrıca, konu bilgi düzeyinize yakın konu olmalıdır. Hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığınız konu seçimi,  tez yazım sürecinde sizi zorlayacaktır. Tez nasıl hazırlanır yazısı devam ediyor.

Tez Konusunu seçerken şu noktaları aklınızdan çıkarmayın;

Konunun araştırmaya ihtiyacı olmalı, araştırma yöntemlerine uyumlu olmalı,  Makul bir zamanda tamamlanabilir olması, sonuçların simetrik olması,  araştırmacının ilgi düzeyine  uyumlu olması gerekir.

tez konusu nasıl sınırlandırılır

Konunun Sınırlandırılması nasıl yapılır

Konu sınırlandırılması konu seçiminin hemen arkasından yapılması gereken çalışmadır. Konuyu sınırlandırırken dikkat etmeniz gereken nokta çok geniş olmamasıdır. Eğer konuyu çok geniş ele alırsanız zaman olarak yetişmez, size verilen sayfa ve kelime bazında da açmış olursunuz. Tez nasıl yazılır konusu için sınırlandırmayı iyi şekilde yapmalısınız.

Konuyu eğer çok özel şekilde incelemeye kalkarsanız bu sefer de  yeterli kaynak bulmada sıkıntı yaşayabilirsiniz konuyu sınırlandırırken şu özellikler size yardımcı olabilir; sektör ayrımı, sanayi ayrımı, coğrafi alan yani belli başlı illere göre ya da bölgelere göre ya da yıllara göre sınırlandırabilirsiniz. Tez nasıl yazılır yazımız devam ediyor. Konu sınırlandırması için tıklayın

 

Hipotez nasıl kurulur

Hipotez henüz kanıtlanamayan önermelere denir. Hipotezler ön çalışmalara, hazırlıklara, deneyim, gözlem ve akıl yürütme çalışmalarına dayanarak belirlenir. Araştırma neticesinde önermenin doğru çıkacağına dair  güven bulunur. Bu açıdan  kuramsal temele dayalı olarak geliştirilen ve değişkenler arasında ileri sürülen ilişkinin sınanmasını sağlar. kaynak taramasına başlamadan önce öğrenciler, çeşitli hipotezler bulmalıdır. Kaynak taraması yaptıktan sonra, geliştirdiği hipotezleri belli aşamalardan geçirerek daha anlaşılır hale getirir ve son şeklini verir. Tez nasıl hazırlanır iyi anlamak için hipotez kurmayı öğrenmelisiniz.

 

Örnek hipotez

Eğitim teknolojisi kullanılarak ders işlenen sınıf ile geleneksel yöntemlerle ders işlenen sınıf öğrencilerinin;

 • Karne notları arasında farklılık vardır.
 • Sevdikleri dersler arasında farklılık vardır.
 • Sosyal bilgiler dersine duydukları ilgi arasında farklılık vardır.

 

tez yazarken araştırma metodu

Araştırma Metodu Nasıl Belirlenir

Tez nasıl hazırlanır sorusu için bir sonraki konu araştırma yöntemi belirlemektir. Bilimsel çalışmalarda yöntem son derece önemlidir bir araştırmaya bilimselliğe katan uygulamış olduğu metottur bu süreç genel olarak tez yazan kişinin nasıl yapılacağının belirlendiği bir süreçtir araştırmaya uygun bir metot belirlenmesi birçok faktöre bağlıdır araştırma amaç veya amaçların açık bir şekilde ifade edilmiş olmasına bağlıdır.

İyi bir araştırma kurgusunda tez yazan kişiden beklenen belirsizliklerden arındırılmış genellemeler barındırmayan araştırma amaçları ortaya koymaktır. Böylelikle önerilen metodun uygulanması ile araştırma hedeflenen zaman içerisinde sonuçlandırılır.  Araştırmadan beklenen katkı ulaşılmış olur konunun özelliklerine ve tez yazan kişinin ilgisine göre kütüphane araştırması anket gözlem mülakat istatistik bilgiler yöntemlerden biri kullanılabilir. Tez nasıl hazırlanır sorusu için bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.

geçici plan nasıl hazırlanır

Geçici Plan nasıl hazırlanır

Geçici plan araştırma yapan kişinin okumuş olduğu birkaç çalışmadan yararlanıp nasıl bir tez yazmak istediğini gösteren taslak çalışmadır. Bu çalışma, araştırmacının çalışma sırasında izleyiciyi yolu göstermesi açısından önemlidir. Geçici plan tez yazan kişiye zamandan tasarruf sağlar, okumalar arttıkça araştırmacı, geçici planda değişiklik yapar. Tez nasıl hazırlanır okumaya devam edebilirsiniz. Tez taslağı örneklerine bakabilirsiniz.

 

Geçici Kaynakça Nasıl Oluşturulur

Tez nasıl hazırlanır yazımız devam ediyor. Geçici kaynak oluşturma tez yazmak isteyen kişinin tez konusunu belirledikten sonra hızlı bir şekilde kaynak taramasına başlaması ile olur. Araştırmacı, bulduğu tüm kayıtları not eder ve kendisine bir liste oluşturur. Bu kaynakça zorunlu olarak geçicidir çünkü tez yazan kişi duruma göre kaynak taramayı çalışma boyunca sürdürebilir.

Bu yüzden ilk hazırlanan listeye yenileri eklenebilir ya da önceden yazılı olanlar çıkartılır. Bu konuda neler taranabilir; kitaplar, bültenler, makaleler,  istatistiki bilgiler, raporlar, gazeteler, yıllıklar, seminer bildirileri, arşiv,  sesli kaynaklar kaynak taramasında kullanılabilir. bu noktada araştırmacılara önerilen konuyla ilgili tüm kaynakları toplamalarıdır. Tez nasıl yazılır sorusuna cevap vermeye devam ediyoruz.

 

Okuma ve Not Alma

Tez nasıl yazılır makalesine devam ediyoruz. Okuma ve not alma çalışması, belirlenen hipotez ve geçici çalışma planı doğrultusunda yapılır. Okuma yaparken, tez konusu ile ilgili önemli bölümleri not edilir. Kaynak toplama sürecinde olduğu gibi okuma ve not alma aşamasında seçici olunur. Not tutarken şunlara dikkat edin:

 • Not alacağınız kitabı önce iyice inceleyin.
 • Elinizde benzer kitaplar varsa en uygun olanını ayrıntılı inceleyin.
 • Konu hakkında temel bilginiz fazla değilse, önce genel kitapları daha sonra spesifik kitapları inceleyin.
 • Her şeyi not etmeyin sadece işinize yarayan kısımları not alın

Tez yazımı nasıl yapılır

Tez metninin yazımı için diğer aşamaların bitmesini beklemeyin. Yazma işini sürecin her aşamasında, yoğunlaşıp ve derinlemesine analizler yaparak yürütebilirsiniz. Tez yazarken temel amacınız, araştırma problemi ile bunun çözümü üzerine odaklanmak, bulguları, yorumları ve genellemeleri okuyucuya ulaştırmak olmalıdır. Açık ve net şekilde yazmaya dikkat edin. Araştırmanın tüm basamaklarının ve bulgularını net bir şekilde sunmaya, kimsenin kafasında soru işareti kalmayacak şekilde düzenlelemeye özen gösterin. Tez yazımı, tez nasıl yazılır sorusu için oldukça önemlidir.

tez yazım kuralları nelerdir

Tez yazım kuralları nelerdir

Tez yazım kuralları nelerdir, aşağıdaki bölümde tezin bölümleri, tez yazarken dikkat edilecek teknik kurallar nelerdir, biçimsel ve şekilsel kurallar nelerdir ve tezle ilgili yazım kuralları nelerdir, bunlar yer almaktadır.

Tez Yazımı ile İlgili Teknik Kurallar Nelerdir

Tez yazımı ile ilgili teknik kurallar aşağıdaki bölümde teyzenin nasıl yazılacağı tez yazarken kullanılacak olan kağıdın niteliği tezlerin çoğaltılması nasıl olacağı ve kapakların nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi verilmiştir.

 

Tezin yazım aşaması

Tez nasıl yazılır ile ilgili yazım aşamasına geldik. Tez bilgisayar ortamında yazılmalıdır,  daktilo ile yazılan tez kabul edilmez. Çıktı printerdan yazıcıdan alınmalı. Tez de kullanılan tablo, şekil, grafik, bunlar bilgisayar ortamında Word programında oluşturulur. Bilgisayar ortamında oluşturulacak olan tablo şekil ve grafikler teknik resim kurallarına göre çizilir. Tez nasıl yazılır devam ediyor.

 

Tezde kullanılacak kâğıt nasıl olmalı

Tezde kullanılacak kağıdın niteliği tüm çıktılar A4 standartlarında beyaz ve kaliteli kağıda basılmalıdır tez yazımında kağıdın sadece bir tarafı kullanılır teyzenin çoğaltımı test kopyalarının çoğaltımı mutlaka orjinal tezden yapılmalı test kopyaları sayfaların aralarından düşmesini engelleyecek biçimde ciltlenmesi gerekir tez kapağı dış kapak da kolay yıpranmayan kaliteli parlak karton kullanılır özellikle beyaz karton kapak tercih edilir.

tez kapakları

Örnek Tez kapakları

Örnek Tez kapakları, ön kapak Aşağıdaki linke tıklayın

Örnek kapak sayfasını incelemek için tıklayın

 

Tez yazımı ile ilgili biçimsel kurallar nelerdir

Tez yazımı ile ilgili biçimsel kurallar bu bölümde tezde kullanacak olan yazı tipi, boyutu, sayfa yapısı, satır aralığı, numaralandırma ve tez kapaklarına ilişkin kurallar yer alır. Tez nasıl hazırlanır ile ilgili biçimsel kuralların önemli olduğunu unutmayın.

Yazı Tipi ve Boyutu Nasıl olmalıdır

Yazı tipi ve boyutu tezin dış kapağında iç kapağında ve iç bölümlerinde Times New Roman yazı tipi kullanılması zorunludur. Yazı boyutu olarak Times New Roman 11 punto kullanılır. Yazı rengi mutlaka siyah olmalıdır. Metin normal düzende ve iki yana yaslanmış şekilde yazılır. Gerekli olduğu durumlarda ise koyu ya da italik düzen kullanılabilir. Tez hazırlarken şekilsel özelliklere dikkat etmelisiniz.

Tez yazımında numaralandırma nasıl yapılır

Tezde, kapak bölümleri ve dış kapaktan sonra konulan boş sayfa dışında tüm sayfalara sıra ile bir numara verilir. Sayfa numaraları ortalanıp, sayfa altına verilir.

Dış Kapak nasıl yapılır

Tezin ilk bölümü dış kapaktan oluşur. Dış kapakta tezi hazırlayanın bağlı bulunduğu enstitü, anabilim ve bilim dalı, tezin adı, tezi yazan kişinin adı soyadı, yüksek lisans/doktora tezi bilgisi, yer ve yıl yer alır. Dış kapak tez nasıl hazırlanır konusu için önem taşımaktadır.

İç Kapak nasıl hazırlanır

İç kapak sayfasında dış kapaktaki bilgilere ek olarak tez danışmanının adı yer alır. Danışmanın adı, tez öğrencisinin ad ve soyadından sonra ara verilerek yazılır.

tez bölümleri nelerdir

Tezde bulunması gereken bölümler nelerdir

Tez yazacak olan herkes aşağıdaki bölümleri iyi bilmesi gerekir. Genel olarak bir tezde bulunması gereken bölümler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kapak Sayfaları (Ön kapak, Dış ve İç Kapak)
 • Tez Etik Ve Bildirim Sayfası
 • Özet ve Anahtar Kelimeler
 • Yabancı Dilde Özet ve Anahtar Kelimeler
 • Önsöz veya Teşekkür (Tercihe bağlı)
 • İçindekiler
 • Tablo Listesi
 • Şekiller Listesi (Grafik, Harita, Diyagramlar vs.)
 • Kısaltmalar veya Simgeler
 • Metin Bölümü (Giriş-Diğer Bölümler-Sonuç)
 • Ekler
 • Kaynaklar

Tez Etik ve Bildirim Sayfası nasıl yazılır örnek

Yüksek lisans tezi olarak sunduğum  “…………………………………………….” başlıklı çalışmanın tarafımca, bilimsel ahlak ve geleneklere aykırı düşecek bir yardıma başvurmaksızın yazıldığını ve yararlandığım eserlerin kaynakçada gösterilenlerden oluştuğunu ve bunlara atıf yapılarak yararlanmış olduğumu belirtir ve onurumla doğrularım.

 

Tarih

Öğrenci adı soyadı

imza

 

Türkçe ve Yabancı Dilde Özetler nasıl olmalı

Tezi kısaca tanıtmak için hazırlanan özete ÖZ (abstract) denir. Öz’de problem, amaç, yöntem, bulgular, yargı ve öneriler bulunur. Öz  tezin tamamını yansıtacak şekilde olmalıdır. Öz’ün çoğu veya tamamı, yapılmış çalışmaya atıf olduğu için, geçmiş zamanda yazılmalıdır. Öz 200-250 kelimeyi aşmamalıdır.

tez için ön söz nasıl yazılır

Tez için Önsöz nasıl yazılır

Tez nasıl hazırlanır  ile ilgili ön söz yazımını iyi bilmeniz gerekir. Ön söz, tezi yazan kişinin teknik ve bilimsel içeriğinden bağımsız olarak düşüncelerini belirttiği, isteğe bağlı yazılan kısımdır. Tezin hazırlanması esnasında doğrudan destek veren kişiler ile dolaylı olarak katkıda bulunan kişi ve kurumlara teşekkür edilir. Tez, bir proje kapsamında veya bir şirketin desteğiyle yapılmış ise projenin ve ilgili kuruluşun adı ön sözde belirtilir. Jüriye sunulan ve henüz kabul edilmeyen tezde ön söz bulunmaz.

tez için içindekiler sayfası

İçindekiler sayfası nasıl yazılır

Tez içeriğinin bir sıra halinde ve sayfa numaralarına göre bulunduğu kısımdır. Konu başlıkları ve alt başlıklar ondalık sistem ya da rakam-harf sistemine göre sıralanarak numaralandırılır. Başlık yazıldıktan sonra karşısına hangi sayfada yer aldığı yazılır. İçindekiler sayfa örneklerini incelemek için tıklayın

Tablo ve Şekiller nasıl yazılır

Tezde elde edilen toplu veriler, tablo ve şekillerle sunulur. Belli bir konuya ilişkin veriler bir arada özetlendiği için, kavramların ve olayların anlaşılması kolaylaşır.

Tez için Tablolar nasıl hazırlanır

Tablolar, rakamsal bilgilerin sistemli ve sıralı olarak düzenlenmiş bir şekli olarak ifade edilebilir. Tabloda bulunması gerekenler;

 • Numara ve Başlık
 • Çerçeve
 • İçerik
 • Tablo Dipnotları

Tablo listesi örnek Tablo listesi örneğini inceleyin.

Tez yazarken Şekiller nasıl hazırlanır

Bir tezde tablo dışında kalan tüm çizim veya resimler şekiller başlığı altında toplanırlar. Grafikler, haritalar, diyagramlar, planlar, fotoğraflar vs. bu gruba girmektedirler

Şekil listesi örneği Şekil listesi örneği için tıklayın.

Kısaltmalar

Tezin yazarken kısaltma yaptıysanız, kısaltmalar ve kısaltmaların hangi kurum, kuruluş ya da ifadelerin kısaltılmış şekilleri oldukları liste halinde verilmelidir. Kısaltmalar örnek incelemek için tıklayın.

Tez yazarken Metin Bölümü nasıl yazılır

Tez nasıl yazılır başlığında metin bölümü, tezin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Bu bölüm, giriş bölümü alt bölümler ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin metin kısmı giriş ile başlar. Girişte, tezi yazan kişi, çözümlemeye çalıştığı sorunu ortaya koyarak, kullandığı yöntemleri ve araştırmanın sınırlarından bahseder.

Giriş bölümü okuyucunun konuyla ilgili başka yayınları okumaya gerek bırakmadan tezi anlayıp değerlendirebilmesini sağlamalı. Tez yazan kişi,  çalışmanın yapılmasının gereğini ve amacını kısaca anlatmalıdır.  Tez yazan kişi, bu konuyu neden seçtiğini, konunun neden önemli olduğunu giriş bölümünde iyi bir şekilde vurgulanmalıdır.

tez önerisi nasıl hazırlanır

Tez hazırlarken Tez Önerisi nasıl hazırlanır

Tez hazırlamaya başlamadan önce öğrenci, tez önerisi hazırlamalıdır. Tez önerisinde, araştırmacı neleri, nasıl ve hangi imkanları kullanarak, ne kadar zamanda ortaya koyacağını belirtmelidir. Araştırmanın temel çerçevesini ortaya koyan tez önerisi hazırlama aşamasını öğrenciler iyi bir şekilde hazırlamalıdır. Tez nasıl yazılır konusunda öneri hazırlama son derece önem taşımaktadır.

Önerilen Tezin Adı : Tezin adı, konuyu açıkça belirten bir ad olmalıdır. Çok uzun, anlaşılması güç ve çok genel tez adlarından kaçınmanız gerekir.

 

Tez nasıl yazılır ve Tez konusu

Tez konusu, belirtilen problemin kendisi ya da bu problemle ilgili olmalıdır. Tezin konusu tezde hangi konunun araştırılacağını ortaya koyan cümledir. Tez konusunun tek bir cümleyle ifade etmeye özen gösterin. Tez konusunun sınırları ve kapsamı, sınırlandırma gerekçelerini ortaya koyun.

Amacı: Bu konuyu neden araştırdığınızı ortaya koymanız gereken bölümdür. Ne yapacağınızı değil, niçin araştırma yaptığınızı belirtin.

Önemi: Seçtiğiniz konunun önemini gerekçeleriyle sıralayıp yazmanız gerekir.

Yöntemi: Bu bölümde neyin nasıl yapılacağını ortaya koyan bölümdür. Daha önce belirlemiş olduğunuz hipotezlerle ilgili yöntemi belirlemeniz gerekir.

Kavramsal Çerçeve: Tezde kullanılan kavramlar ve terminoloji kuramsal tartışma içinde açıklanır.

Varsayımlar: Tezin dayandırıldığı varsayımlar belirlenir ve ortaya konur.

Kapsam ve Sınırlılıklar: Tezin kapsamında, araştırılacak konunun neleri kapsayacağı (konu, yer ve zaman) belirtilir.

Problem, amaç, önem,kapsam, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımları örneklerle inceleyebilirsiniz. İndirin

Veri Toplama Tekniği: Tezdeki soruları yanıtlamak veya varsayımları sınamak için gerekli verilerin hangi tekniklerle toplanacağı gerekçeleriyle belirtilir

Zamanlaması: Tez çalışmasında kaynak araştırması, veri toplama, uygulama, değerlendirme ve yazma aşamalarına ne kadar zaman ayrıldığı, yaklaşık tarihleri ile yazılır.

Kaynakçası: Tez önerisinin kaynakçası, bilimsel kaynak gösterme sistemlerinden birine uygun olmalıdır. Öneri hazırlanırken yararlanılan ve konu ile ilgili önemli olduğu görülen kaynaklarının künyeleri kaynakçaya alınmalıdır.

Çalışma Planı: Başlık altında, tez için öngörülen “taslak plan” verilir. Taslak plan, araştırma boyunca gelişerek değişecek olan plandır. Taslak planda, konu ile ilgili genel bilgilerin

Ekler: Ek çizelgeler, belgeler, fotoğraf, harita kroki, sormaca ve bazı kavramlara ve konulara ilişkin açıklamalar gibi ek bilgiler yer alır.

 

Akademik Tez raporu nasıl yazılır

Akademik araştırmanın ve bilimsel yöntemin gereklerinden biri de konunun usulüne göre rapor haline getirilmesidir.

 • Tezi Yazan Öğrencinin Adı Soyadı
 • Anabilim ve Bilim dalı
 • Rapor Dönemi
 • Tez Danışmanı ve Komite Üyeleri
 • Tez Önerisinin Kabul Tarihi
 • Tezin Konusu
 • Araştırma Yöntemi
 • Rapor Dönemindeki Gelişmeler
 • Gelecek Rapor Dönemi Hedefleri

 

Tez Sunumu nasıl yapılır

Tez nasıl yazılır konusu için tezin sunumu önem taşır. Tezin ya da raporun iyi ve başarılı bir şekilde sunulması, kabul edilmesini  kolaylaştırır. Sunuşlarda görsel medyadan da yararlanılabilir. Bu çerçevede, iyi bir sunuşta bulunması gerekli özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tez / Rapor Konusu
 • Amacı
 • Konunun Sınırları
 • Yöntemi
 • Kullanılan/Kullanılacak Süre
 • Metnin Kısa Bir Özeti
 • Sonuç / Yorumlar
 • Teşekkür

 

Tez yazımında pratik bilgiler 

 • Teze başlamadan önce, deneyimli birinden destek alın. Bu daha az hata yapmanızı sağlayacak.
 • Tez yazım kılavuzunu bilgisayarınıza indirin. Bu kılavuza göre yazın. Tez tamamlandığında düzenleme yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 • Danışman hocanızdan kaynak gösterme biçimi hakkında bilgi isteyin. Bu yöntemi tezinizin tamamında uygulayın.
 • Tez konusunu danışmanınız ile birlikte belirleyin, konu onay almadan yazmaya başlamayın.
 • Belirli periyotlarda tez danışmanınız ile görüşün. Önerilerine önem verin. Tezinizde uygulayın.
 • Zamana dikkat edin. Zamanı geçirdikten sonra teziniz onay almayabilir.
 • Tez düzenlemesini sadece kendi üniversitenizin yazım yönergesine göre yapın. Güncel olmasına dikkat edin. Yazım şablonları her yıl güncellenmektedir.

Tez yazarken Kaynakça nasıl hazırlanır

Kaynakça nasıl yazılır, kısa sürede cevabı burada yer alacak. Kaynakça hazırlama örneklerine göz atabilirsiniz.

Yazıyı sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz.

Tez nasıl yazılır Bitirme tezi, yüksek lisans tez nasıl hazırlanır
Tagged on:                                                                                                                                                                                     
Tıklayın
1
Tıklayın
Akademik Danışmanınız
Üniversite Öğrencilerine Akademik destek verilir
Ödev
Proje
Tez
Tezsiz proje
Makale
İntihal raporu
İntihal Düşürme
Online Sınav Desteği
Merhaba Hoşgeldiniz

Bölümünüz Ve Talebiniz Nedir?