ulusal tez merkeziUlusal tez merkezi nedir, nasıl girilir, nasıl arama yapılır, hangi kelimelerle arama yapılması gerekir bu sorulara cevap vermek için bu makaleyi yazmaya karar verdik. Bu yazıda arama yaparak nasıl tez indirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Ulusal tez merkezi, Yüksek Öğretim Kurulu bünyesinde araştırma yapmak isteyen öğrencilerle, akademisyenlerin yazılı çalışmaları incelemeleri için kurulmuş online depodur. Araştırma yapmak isteyen öğrenciler siteye giriş yaparak üye olmaya gerek duymadan ve ücret ödemeden tezlere ulaşabilmektedir.

Kaynak taraması yapan öğrencilerin ilk başvurduğu site olan yök tez konularını tüm ziyaretçilerine açarak çok büyük hizmet sunmaktadır. Tarama siteleri içinde en önemli olanı olduğu için sizin de ziyaret etmenizi önermekteyiz.

Ulusal Tez Merkezi’nde Arama nasıl yapılır

Tez merkezinde iki şekilde arama seçeneği var. Bunlardan ilki basit tarama. Basit tarama nasıl yapılır inceleyin. Bunun yanında detaylı tarama seçeneği de mevcuttur. Kriterleri basit aramaya göre daha gelişmiştir. Bu iki metodla bulmak istediğiniz kaynaklara kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyun  Kurumsal yönetim dersi ödev proje yapılır

Akademik tez arama motoru olarak da kullanılan tez merkezinde sosyal bilimler, mühendislik, fen edebiyat, sağlık bilimleri ile ilgili alanlardaki yazılmış kaynaklara ulaşabilirsiniz. Tarama terimi girdiğinizde kısıtlı opsiyonuna denk gelirsiniz. Her tez yayınlanmayabilir bunun için izin alınması gerekir.

Tez yayınlatmak isteyenler ne yapmalı

Veri Girişi ve Yayımlama İzin Formunu doldurmaları gerekir. Bu forma yök merkezi sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu form sayesinde tamamlanan araştırmanızı tez merkezine yükleyebilirsiniz.  Bunun yanında yüksek lisans tezlerinin internet üzerinden derlenmesi ile ilgili kılavuz için tıklayın

Ulusal Tez Merkezi hakkında Öğrencilerden gelen sorular

  • Hangi çalışmalar açık erişime açıktı? Yükseköğretim Kurulu Veri Tabanında arşivlenmesine izin verilen ve elektronik ortamda tam erişime açık olanlar erişime açıktı.
  • Yayınlanma izni bulunmayanlara nasıl ulaşabilirim? Bunlara TÜBESS üniversite kütüphanelerinden ulaşılabilir.
  • Tam metne nasıl erişebilirim? Üye olup tam metne tez merkezinden ulaşabilirsiniz.
  • 2006 dan önceki tezlere ulaşamıyorum ne yapmalıyım?  Yayımlama İzin Belgesini doldurup erime ulaşma hakkını kazanabilirsiniz.
  • Yök konularına erişemiyorum.
  • Tez Hazırlama Merkezi

 

Ulusal tez merkezi nedir nasıl arama yapılır
WhatsApp'tan yazın