Bu Site Sizi Mezun Eder :)
Ön lisans, lisans, yüksek lisans, master, doktora düzeyindeki öğrencilere üniversite ödevleri, bitirme projesi, mezuniyet tezi hazırlama konularında destek vermekteyiz. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerde hizmet vermekteyiz. Tez yazdırma ücretleri için tıklayın

8 maddede intihal nedir nasıl anlaşılır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

intihal nedir

İntihal nedir tam olarak nasıl yapıldığını bilmeyen lisans, yüksek lisans öğrencileri için aşağıda 8 maddede açıklamasını yaptık. İntihal her zaman kötü niyetli yapılmaz, ancak fakında olmadan bilinçsiz yapılması da öğrencileri ceza almaktan kurtaramaz.

intihal nedir

İntihal, başkasına ait düşünce fikir ürünün kaynak belirtmeden sahiplenilmesine denir. Tüm üniversitelerde, aşırmacılık, intihal, akademik sahtekarlık olarak kabul edilmiş ve yasaklanmıştır. Bazen öğrenciler kelimeleri değiştirerek yazmanın intihal olmayacağını düşünmektedir.

intihal nedir, madde madde belirtelim.

  1. Bir yazıdan kopyalama yapıştırma veya bir siteden grafik alma eğer tırnak içinde belirtilmemişse ve kaynağı belirtilmeden atıp yapılmadan yazılmışsa bu bir intihaldir.
  2. Kitap, dergi, ansiklopedi ya da gazeteden bir yazının alıntı yapılmadan kaynak, verilmeden belirtilmesi intijale girer.
  3. Yazılı metni ya da kaynakları basit bir şekilde değiştirip yeni eser üretme intihaldir. Örneğin birkaç kelimeyi değiştirip tekrar yazmak, orijinal bir metinden yeni bir yazı türetmek gibi.
  4. Fotoğraf, video ve sesli materyalleri izinsiz veya kaynak vermeden kullanma intihaldir. Resim, foto, ses dosyalarını yazınızda elbette kullanabilirsiniz ancak bunları hem atıf ile vermeniz hem de bibliyografyaya eklemek şartı ile.
  5. İzin alsanız bile başkasına ait olan bir çalışmayı kendinize aitmiş gibi göstermek hem etik dışıdır hem de akademik intihal suçudur
  6. Ticari kaynaklardan çıkarım yapmak etik dışı ve intihaldir
  7. Zaman darlığından dolayı bibliyografyaya,  kaynakçaya bir-iki makale ekleyip ve bunları sanki yazıda kullanmış gibi göstermek de intihal suçuna girer buna “dolgu”, kaynakçaya dolgu yapma denir ve akademik sahtekarlık olarak kabul edilir.
  8. Yarı intihal ( self-plagiarism)  yapmak da suçtur Örneğin sınıf içerisinde yapılmış olan bir çalışmanın diğer arkadaşlardan ve hocadan ya da profesörden ya da sınıftan izin almadan yazılıp sahiplenmesine denir. Böyle bir çalışmayı kullanabilirsiniz fakat bunu kaynakçada göstermelisiniz.
akademik tez danışmanı

Sitemize gelen taleplerden birini sizinle paylaşmak istiyorum. 

Bu yazıyı okuyun  İntihal raporu nasıl alınır

Bu sene üniversiteden mezun olacağım. Tez yazmak gerekiyor. Fakat, tez nasıl yazılır bilmiyorum. Tez yazımında sizden nasıl destek alabiliyorum. Bir de spss analizi konusunda destek veriyor musunuz?

Cevap: 

Birçok öğrenci tez nasıl yazılır bilmiyor. Bu yüzden aşağıdaki linkleri incelemenizi tavsiye ediyorum. Spss analizi için destek veriyoruz. Destek almak için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

26 Haziran 2017
6 kez görüntülendi
Etiketler:
Share
WhatsApp WhatsApp'tan yazın