Tez proje siteleri sizler için nasıl tez hazırlanacağını adımlar halinde sunmuştur. Öncelikle birincil kaynaklarınızı analiz edin. Gerilim, ilgi, belirsizlik, tartışma ve / veya komplikasyona bakın. Yazar kendisi ile çelişiyor mu? Yazarın argümanının daha derin sonuçları nelerdir?

Bu soruların veya bunlarla ilgili soruların bir veya daha fazlasına neden ulaştığınızı anlamak, sizi bir çalışma tezi geliştirme yoluna sokacaktır. (Neden olmasın, muhtemelen sadece bir gözlem ile ortaya çıkmış olabilirsiniz – örneğin, böyle bir şiirde pek çok farklı metafor vardır – bu tez değildir).

Bir tez için mükemmel bir fikir bulup sonrasında konsantrenizi kaybettiğinizde onu unutmanız kadar sinir edici bir şey yoktur. Ve tezinizi yazarak, açık, mantıklı ve özlü bir şekilde düşünmeye zorlanacaksınız. Muhtemelen ilk kez denemenizde tezinizin son taslak bir versiyonunu yazamayacaksınız, ancak sahip olduklarınızı yazarak doğru yolda kendinizi yakalayacaksınız.

Tezinizi giriş kısmında öne çıkarın. Tezinizin açıklaması için genel olarak en iyi yer, özellikle kısa (5-15 sayfa) olanlarda, giriş paragrafının sonudur. Okuyucular tezleri orada bulmaya alışkın olduklarından dolayı girişinizin son cümlesine otomatik olarak daha çok ilgi gösterirler.  Ancak bu tüm akademik makalelerde geçerli olmasa da yine de iyi bir kuraldır.

Bir çalışma tezi hazırladıktan sonra, ona karşı neler söylenebileceğini düşünmelisiniz. Bu, tezinizi düzeltmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda makalenizde daha sonra reddetmeniz gereken argümanları düşünmenizi sağlayacaktır. Tez proje siteleri sizlere tezinize karşı olabilecek düşünceleri sunarak geliştirmenizde yardımcı olur ve tezinizin kalitenizi arttırmanızı sağlar.

Unutmayınız ki her argümanın bir karşı argümanı vardır. Eğer sizinkinin yoksa, öyleyse o argüman değildir, bir olgu ya da fikir olabilir, fakat argüman değildir.

Akademik makalelerin okuyucuları tartışılan, araştırılan veya hatta cevaplanan soruları beklerler. Ayrıca bir tez hiçbir zaman muğlak, agresif veya çatışmalı olmamalıdır. Tez proje siteleri sizlere etkili bir tezi tanımlanabilir, tartışılabilir bir iddia sahipliğiyle verir.  

Bir tez, mümkün olduğu kadar açık ve spesifik olmalıdır. Aşırı kullanılan, genel terimler ve soyutlamalardan uzak durun. Bu sayede daha özgün ve etkili bir tez ortaya sunarak okuyucuları daha çok kendinize çekersiniz.

Tez proje siteleri
WhatsApp'tan yazın