Tez, tasarım olarak, akademik açıdan en iddialı teşebbüsünüzdür. Eğer korkutucu ve belki de korkutucu bir proje gibi görünmüyorsa, yeterince iddialı değilsiniz demektir! Başarılı bir tez, planladığınız alanla ilişkili disiplin becerilerinin üstünde geçerli bir teklif, hedef belirleme, zaman yönetimi ve kişilerarası beceriler gerektirir.

Sizlere rehber olarak tam anlamıyla nasıl bir tez proje yazılır göstereceğiz. Akademik alanınızdan bağımsız olarak bu kılavuzu yararlı bulacağınızı umuyoruz.

İdeal bir tez projesi entelektüel merakınızı tatmin etmeli, fakültenizdeki eğitmenlerle yakından çalışma imkânı vermeli, paylaşılabilir yetenekler geliştirmenizi ve mezuniyet sonrası hedeflerinizi aydınlığa kavuşturmanızı sağlamalıdır. Tezin kalitesini belirlenmesinde en büyük etken, konuya karşı ilgi düzeyiniz ve ilginizdir. Bu nedenle, sizin için çekici görünen ilk seçenekten ziyade, çoklu olasılıkları göz önünde bulundurmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Tamamlanan tez çalışmasının amacı, dünyada bir kez, alanında bilgi, anlayış ya da yaratıcı değer ilerletmek iken, bir bütün olarak tez deneyimin amacı alanında entelektüel ve profesyonel kimliğini geliştirmek için ve geleceğiniz hakkında düşünmenize yardımcı olmaktır. Tez proje yazılır iken herhangi bir konu, bu üç alandan birinde diğerlerinden daha iyi bir iş yapabilir, ancak seçtiğiniz konu, hepsinde yeterince iyi bir iş yapmalıdır.

Kaçınılmaz zorluklardan kurtulmak için konu hakkında yeterince heyecanlanmadıkça kaliteli bir tezi üretme olasılığınız yoktur. Öğrencilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, bir konuya ilginin bir teze nasıl dönüştürüleceğidir. Bir tezin bir dönem ödevi olmadığını duyuyorsanız -ve muhtemelen çok fazla duyuyorsunuz-, bu sadece sayfa sayısıyla ilgili bir yorum değildir; arada daha temel bir fark var.

Bir dönem ödevi, iddialı, uzun ve iyi yapılmış olabilir, ancak tek amacı öğrencinin materyale hâkim olduğunu göstermektir. Öte yandan tez, problem odaklıdır: Mesleğini alanında yapan kişiler tarafından cevap veya en iyi yorumlama tam olarak bilinmeyen veya üzerinde mutabakata varılan bir önemi tanımlamaktadır ve bu, cevaba veya en iyiye doğru ilerlemektedir.

Tez proje yazılır iken eğer tüm bunlara dikkat etmeniz lazım. Konuya hâkim olmadığınız sürece tezinizi okuyacak kişilerin bir şey anlamasını bekleyemezsiniz.

Tez proje yazılır
WhatsApp'tan yazın