En iyi tez hazırlama merkezi
Tez yazım merkezi sitesinden ücretli ve ücretsiz nasıl faydalanabilirsiniz. 20 yıllık deneyimle bizi tercih etmeniz için birçok sebep...
Tıklayın

Tez yazarken en sık yapılan 10 hata

Tez yazarken en sık yapılan 10 hata makalesini yazmamızın nedeni, tez hazırlarken öğrencilerin bu hataları yapmamaları içindir. Lisans öğrencileri ilk kez tez yazdığı için genelde tez nasıl yazılır hakkında en küçük bilgiye sahip değildir. Tez yazım bilgisine sahip olmadıkları için en büyük hatalar  ilk aşamalarda yapılır. Tez öğrencilerine desteğimiz olsun diye bu makaleyi yazmaya karar verdik.

Tez hazırlama merkezi tüm öğrencilere tez hazırlama ile ilgili hizmet vermektedir.

Tez yazan öğrenciler en çok bu hataları yapmaktadır.

Tez yazarken en sık yapılan hatalar

 1. Zor tez konusu seçmek.
 2. Kaynakları az olan konulara yönelmek.
 3. Tez örneklerini incelememek.
 4. Danışman hoca ile sorun yaşamak.
 5. Danışman hoca ile düzenli görüşmemek.
 6. Tez yazımına başlarken tez yazım kılavuzuna göre yazmamak.
 7. Literatür taraması yaparken, not almamak.
 8. Düzenli yazmamak.
 9. Tez yazarken karışık sıralama ile yazmak.
 10. Destek almamak.

Bu hataları yapmamak için aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Tez hazırlarken bu hataları yapmayın

 1. Tez konusu seçerken kolay konu seçimine dikkat edin. Özellikle lisans öğrencileri için bu tavsiyeyi yapıyoruz. Kolay tez konusu sizi birçok sorundan kurtaracaktır. Tez konuları makalesini okuyabilirsiniz.
 2. Kaynakları bol olan konulara eğilin. Yapılmış tezlere yakın konuları araştırın.
 3. Yazılmış tez örneklerini inceleyin. Tez nasıl yazılır sorusunun en güzel cevabı örnek tezlere göz atmaktır. Yök ulusal tez merkezi sitesini inceleyebilir, tezleri indirebilirsiniz.
 4. Danışman hoca A’dan Z’ye size yol göstereceği için tez danışmanınız ile sorun yaşamaktan kaçının. Yoksa tezinizi tamamlayamazsınız.
 5. Tez danışmanınız ile düzenli görüşmeler yapmanız çok önemlidir. Yazdığınız kısımları gösterin, eksiklerinizi not alın, önerilerinden yararlanıp düzeltmelerinizi yapın.
 6. Tez yazımına başladığınızda üniversitenizin tez yazım kılavuzunu bilgisayarınıza indirin ve orada belirtilen yazım kurallarına göre yazın. Punto büyüklüğü, satır başı genişliği, başlık büyüklüğü gibi tüm yönergeleri bu şekilde ayarlarsanız, tez düzenlemesini ayrıca yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 7. Tez taraması yaparken, taradığınız kaynaklardan not alın, özet çıkarın, tez yazımında yapmanız gereken sadece bu özeti tezinize aktarmak olacaktır. Aksi takdirde kaynaklarınızı tekrar okumak zorunda kalacaksınız.
 8. Az da olsa düzenli yazmaya çalışın. Günde 3 sayfa da olsa yazın. Son zamana bırakıp sıkıntı yaşamayın.
 9. Tez yazım sıralaması bölüm bölüm olmalı. Her bir bölüme odaklanın ve o bölümü bitirip başka bölüme geçin.
 10. Tez yazarken destek alın. Üst dönemlerden, arkadaşlarınızdan ya da profesyonel tez yazan kişilerden yardım alın. Tez nasıl yazılır ile ilgili size yardımcı olacak kişiler varsa deneyimlerinden yararlanmaya çalışın.
25 Aralık 2016
1.014 kez görüntülendi