tez hazırlama 5 ip ucu

Tez hazirlama sürecine gelen öğrencilerin ilk defa yazacakları için çok zorlandıklarını söyleyebiliriz. Tez yazım merkezi olarak yazmak istiyorum ama nasıl yazmam lazım, ip uçları var mı, kolay nasıl hazırlanır, püf noktaları nelerdir diyen öğrenciler için tez hazırlayanlar için 5 ipucu makalesini yazmaya karar verdik.

Tez yazdırmak isteyen öğrenciler lisans ve yüksek lisans tez yazdırma ücretlerine bakabilir.

Tez hazırlama için 5 ipucu

İpucu 1 : Zor konu belirlemeyin

Aylarca araştırma yapacağınız konu, hiç kimsenin çalışmadığı konu olmamalı. Çünkü kaynaklara ulaşımı zordur. Kütüphane köşelerinde kaynakça taramak ileride zamanınızı, enerjinizi tüketecektir. Tez konuları için göz atabilirsiniz.

İpucu 2 : Kaynak taraması yaparken not alın

Yapmanız gereken önemli aşamalarından biri de literatür taramasıdır. Kaynak taraması yaparken mutlaka kağıt kalem kullanın. Kaynakları okurken notunuzu alın, özet çıkarın. Kaynağı nereden aldığınızı yazın ki tekrar okuma yapmayın zaman kaybetmeyin.

Sırayla yazın

Oluşturduğunuz taslağa göre alt başlıklarda kullandığınız sıraya göre yazın, dağınık şekilde ilerletmeyin. Bunun size faydası, her başlığa odaklanmanızı ve daha kolay yazmanızı sağlayacaktır.

Yazım Kılavuzuna göre yazın

Yazım aşamasına başlarken üniversitenizin, enstitünüzün yazım kılavuzunu bilgisayarınıza indirin. Başlık, punto, satır aralığı, sayfa kenarları, alıntı biçimi, kaynak gösterme şekli tez yazım şablonuna göre yazın. Yazım kılavuzu örnekleri için ziyaret edebilirsiniz.

Örneklere bakın

Hazır örneklere bakın. Şekil, içerik açısından nasıl yazılmış, hipotez nasıl kurulmuş, yöntem nasıl uygulanmış buna benzer detaylara odaklanın. Yazıma başlamadan mutlaka bir kaç örneğini inceleyin. Tez örnekleri için mutlaka göz atın.

Bu yazıyı okuyun  Yönetim muhasebesi

Tez hazırlama döneminde öğrencilerin en çok yaptığı 10 hata yazısını okuyabilirsiniz. Tıklayın

Tez hazırlama aşamasına gelenlere 5 ip ucu
Share
WhatsApp'tan yazın