tez konusu arayan öğrenciler için kesin çözüm

Tez konusu arayan öğrenciler için kesin çözüm sunduğumuz bu yazıda örnekleriyle detaylı şekilde bilgi bulacaksınız. Bu alanda yazılmış en iyi makale olduğu konusunda iddialıyız. Yazının altında tüm üniversite ve bölümler için garantili şekilde tez konusunu bulabilecekleri yöntemi bulabilirsiniz. Bu yazıyı hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri dikkatli şekilde okuyup uygulayabilir. Ancak doktora öğrencileri için yeterli olmayabilir. Ön lisans öğrencileri de bu makaleden yararlanabilir.

Ücretsiz tez konusu istiyorum

Ücret ödemeden tez konusu belirlemek isteyen öğrenciler sayfanın altındaki formu doldurabilir. Kısa sürede geri dönüş yaparak, tez konunuzu belirlemede fikir veriyoruz. Yüzlerce önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisine ücretsiz tez konusu fikri verdik. Siz de destek almak için aşağıdaki konu formunu doldurabilirsiniz.

Tez konusu

Tez hazırlamak arayan öğrencilere normalde 4 adımda konuyu bulabileceklerini anlatıyorduk. İlk önce bu 4  adımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonrasında size kesin çözüm olarak sunacağım tekniği anlatacağım.

Bu yazıyı okuyun  Pazarlama öğrencilerine ödev proje tez yazım desteği

Adım adım tez konusu belirleyin

Bilindiği gibi tez konusunun original ve sofistike olması gerekir. Üniversite hayatında, iyi bir konunun bulunması için birçok araştırmanın yapılması gerekmektedir. İlk önce sizin ilgi alanınıza girmesi gerekir. Sonrasında, ön hazırlık yapılmalı ve tez danışmanına onaylatılmalıdır.

 1. Adım: İlgilerinizi belirleyin.

Klasik adımlardan ilki, lisans ya da yüksek lisans boyunca aldığınız dersler ve okuduğunuz kitaplardan alanınız ile ilgili ilginizi çeken konu başlıklarını not alarak liste yapın. İyi bir tez konusu ilginizi çekmelidir çünkü, uzun süre boyunca bu konu ile ilgili araştırma yapacak, okuyacak ve yazacaksınız. Bazen tez yazımı yarım dönem almaktadır. Yazımından hoşlanacağınız konu olması bu açıdan önemlidir. Bu da tezi yazarken daha kolay ve daha kaliteli yazmanıza yardımcı olacaktır. Birçok tez danışmanı bu konuda; konu öğrencinin enerjisini ve ilgisini ortaya koymalı diye düşünmektedir.

2. Adım : İlginizi çeken ya da iş hayatı ile ilgili arama yapın.

İlginizi çeken ya da iş hayatında uzmanlaşmak istediğiniz konuları belirleyin. Mesleğiniz ile ilgili veya uzmanlaşmak istediğiniz alanda tez konusunu belirlemek sizin için bir fırsattır. Eğer bir yerde çalışıyorsanız, araştırma ve analiz kısmında size çok yardımcı olacaktır.

Tüm mesleklerin kendi içinde tartışmaları vardır. Bu meslekler ile belirli anahtar kelimeleri kullanarak sonuca ulaşabilirsiniz. Örneğin, muhasebe ile ilgili bir alanda şu anahtar kelimeler ile araştırma yapabilirsiniz, “sorun”, “problem”, “görüş”, “düşünce”, “tartışma”. Arama motorlarında bu şekilde yazdığınızda karşınıza birçok sonuç çıkacaktır. Bu size konu ile ilgili fikir verecektir.

Bu yazıyı okuyun  Ekonomi Finans öğrencilerine tez yazımı, proje hazırlama desteği verilir.

3. Adım: Konu fikirleri ve araştırma sonuçlarını analiz edin.

Konu fikirlerini ve mesleki alanınız ile ilgili yaptığınız araştırma sonuçlarını not edin. Seçtiğiniz konu daha önce başkası tarafından yapıldıysa, bu orninal değildir ve onun üzerini çizin. Ancak fikirlerinizden hemen vazgeçmeyin, aynı konuda yazılmış bile olsa, göz ardı ettiği bir nokta ise, o konuda yazmanız doğru olacaktır.

4. Adım : Tez danışmanı ile netleştirin.

Belirlediğiniz tez konusu alternatiflerini tez danışmanınız ile tartışın. Danışmanınız belirlediğiniz bu alternatiflerden birini seçebilir veya sizi başka bir konuya yönlendirebilir. Birçok konu aslında tez danışmanı ile bu esnada belirlenmektedir.

Tez Konusu nasıl bulunur

Tez konusu arayan öğrenciler için kesin çözüm

Yukarıda bahsettiğimiz adımlar klasik olarak öğrencilere önerdiğimiz fikirlerdir. Ancak size burada uygulamalı olarak kesin çözümü anlatmak istiyorum.

 1. Tez örnekleri bulun.

Bunun için ilk önce yapmamız gereken daha önceden yazılmış tez buluyoruz . Bunun için tez örnekleri sayfasını açalım. Alanınız ile ilgili yazılan örneklerden birini tıklayın.

2. Sonuç ve Öneriler kısmını bulun

Alanınız ile ilgili örnek tezi bulduğunuzda içindekiler sayfasından sonuç ve öneriler bölümünü bulun. Genelde tezin en son kısmında yer alır. Bu bölümde yazılan tezin genel bir değerlendirmesi yapılır, öneriler kısmında ise araştırmacı, kendisinin üzerine eğilmediği, farklı konuları burada belirtir.

Bu yazıyı okuyun  Borçlar hukuku

3. Önerileri not edin 

Kendi alanınız ile ilgili tezlerin sonuç kısımlarından elde ettiğiniz fikirleri not edin ve danışman hocanıza sunun.

Not: Araştırma yaptığınız tezler aynı zamanda sizin için literatür taraması olacaktır.

Tez konusu verdiğimiz bölümler

 • İşletme Yönetimi
 • İşletme
 • Ekonomi
 • Finans
 • Bankacılık
 • Sigortacılık
 • Girişimcilik
 • Marka Yönetimi
 • Sağlık Yönetimi
 • Endüstri Mühendisliği
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Eğitim
 • Tıp-Hemşirelik

Tez konusu arayan öğrenciler için makalesini sosyal medyada paylaşmanızı rica ederiz.

Ücretsiz Tez konusu arayan öğrenciler

Bir cevap yazın

WhatsApp'tan yazın